Burstner Habiton HMX 6.0
- Catterick
| Vehicle Price (OTR) | £83,995.00 |
|---|---|
| Extras Fitted to this Vehicle: | |
| Habiton Dark Cabinet Body | — |
| Habiton 3.25m Awning with Dimmable LED Lighting | £1,390.00 |
| Habiton Comfort Pack (Chassis) | £1,110.00 |
| Habiton Electric Sliding Door Aid | £390.00 |
| Habiton Front Fog Lights with Cornering Light | £250.00 |
| Habiton LED High Performance Headlights | £1,750.00 |
| Habiton Medium Light Kitchen & Cabinet Front | — |
| Habiton My Burstner App Control Unit | £1,130.00 |
| Habiton Navigation for MBUX System | £780.00 |
| Habiton Outdoor Shower Connection | £230.00 |
| Habiton Paint - Deep Black | — |
| Habiton Panoramic Roof | £870.00 |
| Habiton Parking Pack with 360o Camera | £1,130.00 |
| Habiton Pioneer Wifi | £690.00 |
| Habiton Self-Sufficiency Pack | £1,280.00 |
| Habiton Thermotronic Automatic Temperature Control (Mercedes) | £520.00 |
| Habiton Upholstery: Full Black Leather with Diamond Quilting | £1,490.00 |
| Habiton Winter Pack (Bürstner) | £930.00 |
| Habiton Offroad Pack | £3,420.00 |
| Habiton Weight Upgrade 4100kg | £340.00 |
| Habiton Red Trim Decal | £1,140.00 |
| Habiton Premium Pack in combination with Self Sufficiency Pack (Bürstner) | £2,130.00 |
| Habiton MB 3.88t - 317 CDI - 417 KW / 170 PS - Euro VI-E | £3,150.00 |
| Habiton Porta Potti Toilet | £220.00 |
| Total Price (OTR) | £108,335.00 |
| Reference Number | N15172 |
|---|---|
| Shipping Length | 5.93m |
| External Body Width | 2.04m |
| External Body Height | 2.83m |
| Motorhome Axle | Standard |
| Body Type | Van Conversion |
| Motorhome Layout | Twin Beds |
| Condition | New |
| Base Vehicle | Mercedes |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Diesel |
| Seatbelts | 4 seatbelts |
| Model Year | 2026 |
| Weight (MTPLM) | 3880kg |
| Recommended Tow Vehicle Kerb Weight | 3,880/4,565kg |
- 110l Fresh Water Tank
- 2 Burner Gas Hob & Integrated Sink
- 69l Compressor Refrigerator
- 93l Diesel Tank
- Convertible & Sliding Dinette with ISOFIX
- Diesel Hybrid Heating (Timberline 1.0)
- Dual USB Charging Points
- Electric Entrance Step
- Folding Table
- Patented Sliding Washroom
Hire Purchase (Representative example HP)
Tailor your finance to manageable monthly payments.
The cost of the vehicle is spread over an agreed length of time at a fixed interest rate with a fixed monthly payment. After the final payment, you own the vehicle.
PCP (Personal Contract Purchase)
Tailor your finance to manageable monthly payments.
The cost of the vehicle is spread over an agreed length of time at a fixed interest rate with a fixed monthly payment.
Hire purchase
representative example
| Monthly payments of | £1,283.09 |
|---|---|
| Agreement term (months) | 120 |
| Cash price | £108,335.00 |
| Total deposit | £10,834.00 |
| Amount of credit | £97,501.00 |
| Total amount payable | £164,804.80 |
| Representative APR | 9.90 % |
| Option to purchase fee | £10.00 |
| Annual mileage | 8000 |
| Excess Mileage (pence per mile) | £0.09 |
PCP
representative example
| Monthly payments of | £1,492.69 |
|---|---|
| Final payment | £43,334.00 |
| Agreement term (months) | 60 |
| Cash price | £108,335.00 |
| Total deposit | £10,834.00 |
| Amount of credit | £97,501.00 |
| Total amount payable | £143,729.40 |
| Representative APR | 9.90% |
| Option to purchase fee | £10.00 |
Disclaimer
Leisure World Group Limited t/a Leisure World Catterick is an appointed representative of ITC Compliance Limited which is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority (their registration number is 313486). Permitted activities include acting as a credit broker not a lender.
We can introduce you to a limited number of finance providers. We do not charge a fee for our Consumer Credit services. We do not act as a financial adviser, or fiduciary. We act in our own interest, whichever lender we introduce you to, we will typically receive commission from them based on either a fixed fee or a fixed percentage of the amount you borrow. Any and all commission amounts will be fully disclosed to you as part of your sales journey. You will be required to give your fully informed consent to our receipt of this commission. By doing this, you acknowledge that you understand our role as a credit broker, and that we will receive a financial incentive if you take out a loan from a lender that we introduce you to.
All finance applications are subject to status, terms and conditions apply, UK residents only, 18s or over, Guarantees may be required.
Burstner Habiton HMX 6.0
- Catterick