Bailey Unicorn Madrid
(inc. 12mth warranty)
| Vehicle Price (OTR) | £10,995.00 |
|---|---|
| Total Price (OTR) | £10,995.00 |
Peace of mind with our 12 months warranty
Your vehicle is protected against any material or workmanship defects occurring during normal use (as outlined in the Owner's Manual). Our warranty covers a full 365 days from the date of purchase.
Our team is committed to addressing any concerns or issues that may arise with your vehicle. We’re here to provide efficient and effective solutions and a worry-free experience. Our warranty policy offers no unnecessary red tape or delays.
If any repairs or replacements are needed and covered by the warranty, the highly skilled technicians at our accredited Leisure World Group service centre will handle them.
To report a fault or seek aftersales support for your vehicle, reach out to our Customer Support team at 01748 818391 or email us at [email protected]. Provide your purchase details, vehicle identification number (VIN) and a detailed description of your issue. Our dedicated team will guide you through the process. Warranty claims should be made within the 365-day warranty period.
It's important to note that damages resulting from accidents, misuse or neglect are not covered under this warranty. Additionally, cosmetic damage and normal wear-and-tear are not covered. It is crucial to rely on our authorised personnel - improper maintenance and unauthorised modifications may void your warranty. We also do not cover water ingress or body delamination on vehicles more than 10 years old.
Close| Reference Number | U11802 |
|---|---|
| Mileage | 0 miles |
| Shipping Length | 7.37m |
| Recommended Tow Vehicle Kerb Weight | 1,496/1,760kg |
| External Body Width | 2.28m |
| External Body Height | 2.61m |
| Caravan Axle | Single Axle |
| Layout | Fixed Bunks |
| Condition | Used |
| Berth | 3 berth |
| Model Year | 2015 |
| Awning Size (in cm) | 1,067cm |
| Warranty | 12 Month Leisure World Protect Caravan Warranty |
| Weight (MIRO) | 1350kg |
| User Payload | 146kg |
| Weight (MTPLM) | 1496kg |
Hire Purchase (Representative example HP)
Tailor your finance to manageable monthly payments.
The cost of the vehicle is spread over an agreed length of time at a fixed interest rate with a fixed monthly payment. After the final payment, you own the vehicle.
Hire purchase
representative example
| Monthly payments of | £130.22 |
|---|---|
| Agreement term (months) | 120 |
| Cash price | £10,995.00 |
| Total deposit | £1,100.00 |
| Amount of credit | £9,895.00 |
| Total amount payable | £16,726.40 |
| Representative APR | 9.90 % |
| Option to purchase fee | £10.00 |
| Annual mileage | 8000 |
| Excess Mileage (pence per mile) | £0.09 |
Disclaimer
Leisure World Group Limited t/a Leisure World Catterick is an appointed representative of ITC Compliance Limited which is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority (their registration number is 313486). Permitted activities include acting as a credit broker not a lender.
We can introduce you to a limited number of finance providers. We do not charge a fee for our Consumer Credit services. We do not act as a financial adviser, or fiduciary. We act in our own interest, whichever lender we introduce you to, we will typically receive commission from them based on either a fixed fee or a fixed percentage of the amount you borrow. Any and all commission amounts will be fully disclosed to you as part of your sales journey. You will be required to give your fully informed consent to our receipt of this commission. By doing this, you acknowledge that you understand our role as a credit broker, and that we will receive a financial incentive if you take out a loan from a lender that we introduce you to.
All finance applications are subject to status, terms and conditions apply, UK residents only, 18s or over, Guarantees may be required.
Bailey Unicorn Madrid
(inc. 12mth warranty)