Burstner Signature SFT 7.0
- Catterick
| Vehicle Price (OTR) | £73,795.00 |
|---|---|
| Extras Fitted to this Vehicle: | |
| Signature Cabinet Body - Earth | — |
| Signature Kitchen and Cabinet Front - Walnut | — |
| Signature 180hp Upgrade with Heavy Duty 4400kg Chassis | £5,640.00 |
| Signature Seat Upholstery Leather - Black | £1,610.00 |
| Signature Backrest Upholstery - Green Tea | £340.00 |
| Signature Fill LED Headlights | £1,090.00 |
| Signature Convertible Seating Group | £1,390.00 |
| Signature 18" Alloy Wheels | £2,960.00 |
| Signature Left Garage Door | £580.00 |
| Signature Line Design | £750.00 |
| Signature SunRoof | £840.00 |
| Signature Awning 4m incl. Dimmable LED Lighting | £1,430.00 |
| Signature Hab & Cab Carpets | £500.00 |
| Signature Additional Cushion Conversion Twins to Double | £180.00 |
| Signature Electric Waste Water Drain Valve | £300.00 |
| Signature External Shower in Garage | £250.00 |
| Signature Disposal Hose Set | £150.00 |
| Signature Solar Set 2 x 110W | £1,690.00 |
| Signature Additional Lithium Battery 150Ah | £1,520.00 |
| Signature My Burstner App | £1,090.00 |
| Signature Preparation SAT/Solar/Air Conditioning | £160.00 |
| Signature Truma Combi 6E Heating | £580.00 |
| Signature CPU Toptron Gas Changeover Unit with Remote Display | £420.00 |
| Signature External Gas Point | £250.00 |
| Signature GPS with 9" Touchscreen | £330.00 |
| Signature 22" Smart TV in Bedroom | £750.00 |
| Signature 5G Wifi System | £1,690.00 |
| Signature Comfort Pack (Bürstner) | £2,560.00 |
| Signature Premium Kitchen Pack | £2,200.00 |
| Signature Comfort Pack (Chassis) | £1,110.00 |
| Signature Multimedia Pack - without SAT | £2,560.00 |
| Signature Rear Roof Light | £500.00 |
| Signature Headboard Black | £590.00 |
| Signature Golden Trim Decal | £1,440.00 |
| Signature Cab & Body Expedition Grey | £3,380.00 |
| Signature Pull-out Storage Box, Left Side | £580.00 |
| Total Price (OTR) | £115,205.00 |
| Reference Number | N15208 |
|---|---|
| Shipping Length | 7.17m |
| External Body Width | 2.3m |
| External Body Height | 2.84m |
| Motorhome Axle | Standard |
| Body Type | Coach Built |
| Condition | New |
| Base Vehicle | Fiat |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine BHP | 140bhp |
| Seatbelts | 4 seatbelts |
| Model Year | 2026 |
| Warranty | Manufacturers Warranty Applies |
- 200l Fresh Water Tank
- 90 ltr Waste water tank
- AL-KO Low-frame Chassis
- Alde Hot Water Heating System
- Ambient Lighting
- Electric Entrance Step
- 150Ah Lithium Leisure Battery
- Fully Customisable Interior
- Integrated Acoustic Fabric Walls
- Large Garage
Hire Purchase (Representative example HP)
Tailor your finance to manageable monthly payments.
The cost of the vehicle is spread over an agreed length of time at a fixed interest rate with a fixed monthly payment. After the final payment, you own the vehicle.
PCP (Personal Contract Purchase)
Tailor your finance to manageable monthly payments.
The cost of the vehicle is spread over an agreed length of time at a fixed interest rate with a fixed monthly payment.
Hire purchase
representative example
| Monthly payments of | £1,364.46 |
|---|---|
| Agreement term (months) | 120 |
| Cash price | £115,205.00 |
| Total deposit | £11,521.00 |
| Amount of credit | £103,684.00 |
| Total amount payable | £175,256.20 |
| Representative APR | 9.90 % |
| Option to purchase fee | £10.00 |
| Annual mileage | 8000 |
| Excess Mileage (pence per mile) | £0.09 |
PCP
representative example
| Monthly payments of | £1,587.35 |
|---|---|
| Final payment | £46,082.00 |
| Agreement term (months) | 60 |
| Cash price | £115,205.00 |
| Total deposit | £11,521.00 |
| Amount of credit | £103,684.00 |
| Total amount payable | £152,844.00 |
| Representative APR | 9.90% |
| Option to purchase fee | £10.00 |
Disclaimer
Leisure World Group Limited t/a Leisure World Catterick is an appointed representative of ITC Compliance Limited which is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority (their registration number is 313486). Permitted activities include acting as a credit broker not a lender.
We can introduce you to a limited number of finance providers. We do not charge a fee for our Consumer Credit services. We do not act as a financial adviser, or fiduciary. We act in our own interest, whichever lender we introduce you to, we will typically receive commission from them based on either a fixed fee or a fixed percentage of the amount you borrow. Any and all commission amounts will be fully disclosed to you as part of your sales journey. You will be required to give your fully informed consent to our receipt of this commission. By doing this, you acknowledge that you understand our role as a credit broker, and that we will receive a financial incentive if you take out a loan from a lender that we introduce you to.
All finance applications are subject to status, terms and conditions apply, UK residents only, 18s or over, Guarantees may be required.
Burstner Signature SFT 7.0
- Catterick