| Vehicle Price (OTR) | £78,295.00 |
|---|---|
| Extras Fitted to this Vehicle: | |
| Signature Cabinet Body - Jura | — |
| Signature Kitchen and Cabinet Front - Walnut | — |
| Signature 180hp Upgrade with Heavy Duty 4400kg Chassis | £5,640.00 |
| Signature Seat Upholstery Leather - Black | £1,610.00 |
| Signature Backrest Upholstery - Green Tea | £340.00 |
| Signature Fill LED Headlights | £1,090.00 |
| Signature Convertible Seating Group | £1,390.00 |
| Signature 18" Alloy Wheels | £2,960.00 |
| Signature Left Garage Door | £580.00 |
| Signature Rear Roof Light | £500.00 |
| Signature Awning 4m incl. Dimmable LED Lighting | £1,430.00 |
| Signature Line Design | £750.00 |
| Signature Hab & Cab Carpets | £500.00 |
| Signature Electric Waste Water Drain Valve | £300.00 |
| Signature External Shower in Garage | £250.00 |
| Signature Disposal Hose Set | £150.00 |
| Signature Solar Set 2 x 110W | £1,690.00 |
| Signature 230V Socket in Garage | £120.00 |
| Signature Additional Lithium Battery 150Ah | £1,520.00 |
| Signature My Burstner App | £1,090.00 |
| Signature Preparation SAT/Solar/Air Conditioning | £160.00 |
| Signature Truma Combi 6E Heating | £580.00 |
| Signature CPU Toptron Gas Changeover Unit with Remote Display | £420.00 |
| Signature External Gas Point | £250.00 |
| Signature GPS with 9" Touchscreen | £330.00 |
| Signature 22" Smart TV in Bedroom | £750.00 |
| Signature 5G Wifi System | £1,690.00 |
| Signature Premium Kitchen Pack | £2,200.00 |
| Signature Comfort Pack (Chassis) | £1,110.00 |
| Signature Multimedia Pack - without SAT | £2,560.00 |
| Signature Headboard Black | £590.00 |
| Signature Golden Trim Decal | £1,440.00 |
| Signature Cab & Body Expedition Grey | £3,380.00 |
| Signature Pull-out Storage Box, Left Side | £580.00 |
| Signature Comfort Pack Mini | £1,993.00 |
| Total Price (OTR) | £118,238.00 |
| Reference Number | |
|---|---|
| Shipping Length | 7.49m |
| External Body Width | 2.3m |
| External Body Height | 2.86m |
| Motorhome Axle | Standard |
| Body Type | Coach Built |
| Condition | New |
| Base Vehicle | Fiat |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine BHP | 140bhp |
| Seatbelts | 4 seatbelts |
| Model Year | 2026 |
- Ambient Lighting
- Spacious Washroom with patented sliding wall
- 200l Fresh Water Tank
- 150Ah Lithium Leisure Battery
- Alde Hot Water Heating System
- Fully Customisable Interior
- Large Garage
- Integrated Acoustic Fabric Walls
- AL-KO Low-frame Chassis
- GRP Rear & Side Walls
Hire Purchase (Representative example HP)
Tailor your finance to manageable monthly payments.
The cost of the vehicle is spread over an agreed length of time at a fixed interest rate with a fixed monthly payment. After the final payment, you own the vehicle.
PCP (Personal Contract Purchase)
Tailor your finance to manageable monthly payments.
The cost of the vehicle is spread over an agreed length of time at a fixed interest rate with a fixed monthly payment.
Hire purchase
representative example
| Monthly payments of | £1,400.39 |
|---|---|
| Agreement term (months) | 120 |
| Cash price | £118,238.00 |
| Total deposit | £11,824.00 |
| Amount of credit | £106,414.00 |
| Total amount payable | £179,870.80 |
| Representative APR | 9.90 % |
| Option to purchase fee | £10.00 |
| Annual mileage | 8000 |
| Excess Mileage (pence per mile) | £0.09 |
PCP
representative example
| Monthly payments of | £1,629.15 |
|---|---|
| Final payment | £47,295.00 |
| Agreement term (months) | 60 |
| Cash price | £118,238.00 |
| Total deposit | £11,824.00 |
| Amount of credit | £106,414.00 |
| Total amount payable | £156,868.00 |
| Representative APR | 9.90% |
| Option to purchase fee | £10.00 |
Disclaimer
Leisure World Group Limited is an appointed representative of ITC Compliance Limited which is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority (their registration number is 313486). Permitted activities include acting as a credit broker not a lender.
We can introduce you to a limited number of finance providers. We do not charge fees for our Consumer Credit services. We typically receive a payment(s) or other benefits from finance providers should you decide to enter into an agreement with them, typically either a fixed fee or a fixed percentage of the amount you borrow. The payment we receive may vary between finance providers and product types. The payment received does not impact the finance rate offered.
All finance applications are subject to status, terms and conditions apply, UK residents only, 18’s or over, Guarantees may be required.